FAQ

Pro standardní rodinný dům o celkové podlahové ploše do 400 m2 lze pořídit špičkový systém centrálního vysávání Hayden již za cenu 19.689,- Kč (včetně DPH 21%). Investice do centrálního vysávání by měla následně šetřit nejen čas a námahu při úklidu, ale i peníze. Proto je právě nespornou výhodou tohoto systému bezúdržbový samočisticí filtr, který pro svůj provoz nepotřebuje již žádný další doplňkový spotřební materiál v podobě různých typů výměnných filtrů.

Zmíněná sada Hayden STANDARD s instalací obsahuje vše potřebné pro úspěšnou instalaci a provoz centrálního vysávání. Mezi standartně dodávané příslušenství sady Hayden STANDARD s instalací patří devět metrů dlouhá hadice s komfortním ovládáním centrální jednotky, sada nástavců a univerzální podlahová hubice s výsuvnou řadou přírodních kartáčů. Sada dále obsahuje díly určené přímo pro samotnou instalaci, tzn.: potrubí (15m), spojovací potrubní prvky (fitinky), zásuvkové ventily (3 ks) a podrobný instalační návod.

Díky stavebnicové variabilitě celého systému lze dům dovybavit i několika dalšími „vychytávkami“ v podobě podlahové štěrbiny (VacPan), která si hravě poradí s úklidem vstupních prostor a kuchyně, či samonavijecí hadice „VROOM“ s akčním dosahem 7,3 m.

Ať již právě stavíte nebo se nacházíte ve fázi stavebních příprav a nejste ještě přesvědčeni o výhodách centrálního vysávání, určitě tuto skutečně drobnou investici do zdravého bydlení zvažte. Veškerý materiál na potrubní rozvody lze dnes s přehledem pořídit do 5.000 a to jistě stojí za úvahu! Vaší odměnou bude spokojenost “paní domu“.

Ideálním časem pro instalaci centrálního vysávání je stavební fáze těsně před vnitřními omítkami a betonáží podlah. Finální osazení zásuvkami a centrálním vysavačem lze následně provést v podstatě kdykoliv v budoucnu bez jakéhokoliv omezení. Zkrátka promeškání takové neopakovatelné šance by jistě v budoucnu nejednou zamrzela.

Instalace centrálního vysávání do již postaveného domu nemusí být notně ve znamení nepříjemného bourání a mohutných oblak prachu. Obecně lze říci, že pokud se instalace centrálního vysávání týká našich českých rodinných domků z období masivní výstavby mezi léty 1950-1990, spojují je dvě důležité, přesto ale často opomíjené vlastnosti:

A jaký je vlastně princip instalace? Jednoduchý – středem domu vedeme strategicky jedinou potrubní stoupačku, neboť k obsloužení každého patra si v tomto případě bohatě vystačíme s jedinou vysavačovou zásuvkou. Zbytek potrubí k centrální jednotce je veden a kotven plastovými objímkami s hmoždinkou těsně pod stropem v suterénu.

Takže sumasumárum – dva vrty podlahou o průměru 6-ti centimetrů, zakrytí potrubí vhodným stavebním systémem (dnešní stavebnictví nabízí přehršel prvků pro rychlé a čisté zakrytí potrubí) a pak už jen plně využívat luxusu, který systém centrálního vysávání nabízí. Navíc můžeme potrubních zákrytů využít k efektnímu rozvedení a kabeláže pro internet, lze pořídit špičkový TV, zabezpečovacího zařízení, apod.

  • Čtvercový půdorys domu o délce strany mezi 10 - 12 metry
  • Plné podsklepení půdorysu domu A právě díky účelnému využitím těchto dvou klíčových vlastností dokážeme rychlou a „bezbolestnou“ instalaci centrálního vysávání do již postaveného domu.

Naše zkušenosti a doporučení:
Každá instalace centrálního vysávání je spojena s určitou mírou stavebního zásahu, proto je třeba samotné přípravě projektu věnovat mimořádnou pozornost a důležitost. Vždy je dobré začít úvahou o strategickém rozmístění zásuvek. Zde si vystačíme s provázkem o délce 9 metrů, který nám bude simulovat budoucí hadici centrálního vysávání. Jakmile si ujasníme zásuvkové vstupy (optimální výše je 35-40 cm), můžeme směle začít promýšlet jak a kudy nejlépe vést trajektorii potrubí. Ač se to mnohdy na první pohled zdá neřešitelné, vždy lze nalézt nejméně bolestné řešení. Mezi nejčastěji notoricky uváděné příklady patří nepoužívaný komín nebo větrací šachta. Z praxe mohu potvrdit, že nejméně nepořádku se nadělá pokud si vytyčíme vlastní trasu a následně ji zakryjeme. A co jenejdůležitější – asi ten první krok – začít!

Je třeba si předem položit tuto zásadní otázku. Je centrální vysávání pouhým „módním výstřelkem“, který zanedlouho splaskne a všichni se opět vrátíme ke starým „dobrým“ přenosným vysavačům? Jak to tedy skutečně je? Kořeny centrálního vysávání sahají až k samotnému konci 19. století. Nicméně masivního rozmachu dosáhly až koncem padesátých let a to zejména v Kanadě a USA. Následně, jak jsme tomu již tradičně zvyklí, přeskočily Atlantik a začaly ovládat západní Evropu. A co by Vám řekl(a) dnešní Kanaďan(ka) nebo Američan(ka), kdybyste ho(jej) začali vehementně přesvědčovat, aby vyměnil svůj centrální vysavač za přenosný? Tak to raději nechtějte ani slyšet. Vlastně není nic jednoduššího, než se zeptat v některé z českých domácností, kde jsou již plně „centrální“! Pokud je ovšem zastihnete doma – mají totiž více volného času! Zkrátka i Češi začínají objevovat kouzlo centrálního vysávání. Rovněž byty a bytové domy, které byly donedávna ještě stoprocentní baštou přenosných vysavačů všeho druhu, začínají pozvolna opouštět svoje kdysi tak pevné pozice. Vede je k tomu především rozšířená nabídka výrobců centrálních vysavačů, kteří se čím dál více začínají zaměřovat na tento, kdysi tak přehlížený a podceňovaný segment trhu. Téměř v každé nabídce výrobce centrálních vysavačů dnes již naleznete rozměrově kompaktní a velice tichý centrální vysavač, který si přes své malé rozměry stále zachovává dobré vlastnosti svého „velkého bratra“. Velkým plusem těchto minicentralvacuum je snadná instalace – vše se totiž odehrává zpravidla na omezeném prostoru jednoho podlaží.

Odeslat článek známému   Vytisknout